Notice: Aktuální metoda pro konstruktor třídy WP_Widget není podporována už od verze 4.3.0! Použijte prosím raději funkci
__construct()
. in F:\HostingSpaces\x_chaseart\janulik.cz\wwwroot\wp-includes\functions.php on line 3624
Janulík | Janulík: Sto dní aneb Vnímají nás jako škodnou

04.03.2014 Janulík: Sto dní aneb Vnímají nás jako škodnou

Tento týden uplynulo sto dní ode dne, kdy jsem složil poslanecký slib. Je to krátká doba na bilancování, přesto bych se s obyvateli Břeclavska rád podělil o některé dojmy, které jsem v poslanecké lavici i mimo ni zatím stihl nasbírat, avšak ještě raději bych zmínil, jak hodlám z této volené funkce v českém parlamentu být prospěšný a pomoci svému regionu i naší zemi.

Ale od začátku. Byl to pro mě trochu šok, když jsem se dozvěděl, že jsem byl zvolen poslancem. Nečekal jsem to. Břeclavská organizace ANO mě vyslala jako okresního lídra a získala pro mě páté místo na jihomoravské kandidátce. Díky výsledku ANO mě toto umístění vyneslo do poslanecké lavice, což považuji za velký úspěch, neboť z pěti jihomoravských poslanců ANO jeden trvale žije v Praze (ministr obrany Martin Stropnický) a tři žijí v Brně. Jsem tak jediným, kdo reprezentuje malé okresy, v mém případě Břeclavsko. To je velká deviza i závazek zároveň.

Ihned jsem si zřídil svou regionální poslaneckou kancelář, kde se setkávám s občany. Považuji za samozřejmost, že se má kancelář nachází v Břeclavi a její dveře jsou otevřeny komukoliv. Někteří jiní poslanci šli se svými kancelářemi mimo svůj region, to osobně považuji za nesprávné, ostatně takové případy byly dříve i v Břeclavi.

Během dnů, kdy nejsem na jednáních sněmovny, jsem využil každou příležitost k setkání jak s představiteli místních měst a obcí, tak s představiteli dalších institucí, podnikateli a především s občany Břeclavska. V současné době připravuji spuštění svých webových stránek a přislíbil jsem pomoc a spolupráci Hodonínsku, kde ANO svého poslance nemá.

Neméně zajímavá je práce v komplexu budov poslanecké sněmovny v Praze. Není to pro mě místo neznámé, pohyboval jsem se zde již dříve jako ředitel břeclavské nemocnice. Ve sněmovně se denně potkávám s kolegy poslanci, ale i se členy vlády. Využívám této možnosti ke konzultaci různých problematik, přičemž nejblíže mám samozřejmě ke kolegům z ANO, kteří působí na ministerstvech financí, dopravy, místního rozvoje, spravedlnosti, obrany a životního prostředí.

Stal jsem se členem výboru pro bezpečnost i členem komise pro kontrolu použití odposlechů. Byl jsem jmenován členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Do dění ve sněmovně vstupuji se zdravým rozumem a nadhledem bytostného Jihomoraváka. Denně se ale setkávám také s falešnou přetvářkou a nepřejícností. Ta pochází především od kolegů ze starých stran, pro které je ANO jen jakousi škodnou v revíru. ANO totiž narušilo léta zaběhlé pořádky, kdy se všichni od leva do prava spolčovali v zájmu rozdělení vlivu a peněz. ANO je jiné, protože chce, aby věci v naší zemi začaly fungovat tak, jak mají, tak, jako všude v civilizovaném světě. A v tom nám staří poslanečtí harcovnící házejí klacky pod nohy, jsme pro ně jakýmsi cizím subjektem, který s nimi nehraje jejich hru, a jsou z toho hodně rozhození, ale zároveň také proti ANO jednotně sešikovaní, modří i rudí, všichni.

Svému regionu, Břeclavsku, budu pomáhat, jak jen to půjde. Sto dní uběhlo jako voda, několik stovek je možná před námi, pokud nepřijdou předčasné volby. Břeclavsko má své problémy, jako je nezaměstnanost, dopravní infrastruktura, kriminalita a jiné, na druhé straně ale také má co nabídnout atraktivní prostředí pro rozvoj turismu, památky, to nejlepší víno, průmysl a služby, kvalifikovanou pracovní sílu a tak dále.
Všemožně propaguji přednosti Břeclavska a snažím se pro tuto myšlenku naklonit co nejvíce lidí, kteří jí mohou pomoci. Ve spolupráci s kolegy z břeclavského ANO jsme již vloni na podzim začali některé z problémů řešit, a to prostřednictvím parlamentu a vlády a s nimi spojenými institucemi.

Chybějící obchvat Břeclavi je pro nás nejdůležitější prioritou a zároveň problémem republikového významu. V Břeclavi denně kolabuje doprava a trpí tím lidé, výrobní podniky, obchodníci i životní prostředí. Politické reprezentace jej za 25 let nedokázaly dostat z papíru do reality, jen svalují vinu jeden na druhého. Podpis memoranda nám obchvat rozhodně nepřinese.

Jsem tím, kdo tomu říká dost. Jsem poslancem za ANO a Břeclav teď má historicky největší šanci na realizaci obchvatu, která už se nemusí opakovat. Jsem v týmu spolu s ministry dopravy i financí. A právě ředitelství silnic a dálnic, spadající pod ministerstvo dopravy, i potřebné státní finance jsou těmi faktory, které mohou věci obchvatu nejvíce pomoci.

Vedl jsem ve věci již několik jednání s ministrem dopravy Antonínem Prachařem. Seznámil jsem jej s katastrofální situací dopravy v Břeclavi. Seznámil jsem jej s aktuálním stavem příprav a předal k němu podklady. Dokonce jsem vyvracel domněnku některých ministerských úředníků, že obchvat je zablokovaný, protože Jihomoravský kraj jako jediný v republice nemá platné zásady územního rozvoje. Je to sice nedobrá vizitka práce kraje, ale obchvat Břeclavi tím naštěstí zasažen není.

Vzhledem k politickému rozložení tímto deklaruji, že politické linie řešení obchvatu Břeclavi se ujímá mým prostřednictvím hnutí ANO. Jsme v situaci, kdy můžeme udělat konkrétní a účinné kroky k vyřešení letitého problému, který sžírá Břeclav a brzdí její rozvoj. A žádám veřejnost o jasnou podporu těchto kroků.

Nehodlám totiž být jen jedním poslanec z mnoha, kteří pro občany existují jen v době voleb. Chci a budu pomáhat stále, nejen při řešení dopravní infrastruktury. Břeclavsko i lidé, kteří zde žijí, to potřebují a zaslouží si, aby jejich hlas byl v Praze patřičně slyšet.